الگوی انصار
جمعه 05 دی 1399
الگوی انصار

انصار دارایی خانه خود را در اختیار مهاجرانی قرار می‌دادند که در راه خدا خانه و کاشانه و اموال خود را رها کرده بودند و به مدینه آمده بودند و آنان مهاجرین را در محصولات کشاورزی خود شریک می کردند و برخی از آنان زمین‌های پیرامون منازل مسکونی خود را به پیامبر و اصحاب ایشان بخشیدند. روابط میان انصار و مهاجران با پیمان برادری که پیامبر میان حدود 45 انصاری و 45 مهاجر بست، تقویت گردید.

 

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از شیراز، انصار دارایی خانه خود را در اختیار مهاجرانی قرار می‌دادند که در راه خدا خانه و کاشانه و اموال خود را رها کرده بودند و به مدینه آمده بودند و آنان مهاجرین را در محصولات کشاورزی خود شریک می کردند و برخی از آنان زمین‌های پیرامون منازل مسکونی خود را به پیامبر و اصحاب ایشان بخشیدند. روابط میان انصار و مهاجران با پیمان برادری که پیامبر میان حدود 45 انصاری و 45 مهاجر بست، تقویت گردید.

امروز و در شرایط سخت اقتصادی به خصوص بحران دشوار کرونا آنچه که جامعه اسلامی را از دیگران متمایز می کند استفاده از الگوی انصار مدینه در مواسات، همدلی و ایثار نسبت به نیازمندان جامعه است که با هدایت و توصیه امام امت جلوه زیبایی از نوع دوستی مردم ایران را به جهانیان نشان داده است و البته هنوز تا رسیدن به مدینه فاضله فاصله بسیار است.

اما آنچه که مهم است این است که منتظران حضرت مهدی (عج) و آرمان های سبز او الگوی مواسات و ایثار مهاجرین و انصار زمان پیامبر را باید با همه وجود خود عجین کنند و قطعا این، تمرینی است برای ایجاد آمادگی اجتماعی جامعه منتظر برای ظهور آن عدالت گستر.

خداوند متعال در آیه 74 سوره مبارکه انفال می فرماید:

«وَالَّذِینَ آمَنُوا وَ هَاجَرُوا وَ جَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالَّذِینَ آوَوا وَّنَصَرُوا أُولَٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ».

ترجمه:

ﻭ ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩﻧﺪ ﻭ ﻫﺠﺮﺕ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺧﺪﺍ ﺟﻬﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩﻧﺪ ﻭ ﺁﻧﺎﻥ ﻛﻪ ﻣﻬﺎﺟﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﭘﻨﺎﻩ ﺩﺍﺩﻧﺪ ﻭ ﻳﺎﺭﻱ ﻛﺮﺩﻧﺪ ، ﻣﺆﻣﻨﺎﻥ ﺣﻘﻴﻘﻲ ﻓﻘﻂ ﺁﻧﺎﻧﻨﺪ ، ﺑﺮﺍﻱ ﺁﻧﺎﻥ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﻭ ﺭﺯﻕ ﻧﻴﻜﻮ ﻭ ﻓﺮﺍﻭﺍﻧﻲ ﺍﺳﺖ.

محمد استوار میمندی


یادداشت ها
معاون فرهنگی نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای راه‌اندازی شورای عالی قرآن در ...
تا هم اکنون تیپ مسلمان نمایی کنار ما نشسته اند که بدون شرمندگی، تعبیر صریح امام را موضوع طنز قرار ...
  حوزه/ قطعا مهم ترین شاخصه حوزه انقلابی و جهادی داشتن روحیه انقلابی و جهادی در حوزه علم دینی با همه ...
انصار دارایی خانه خود را در اختیار مهاجرانی قرار می‌دادند که در راه خدا خانه و کاشانه و اموال خود ...